Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zabawki kontrastowe - od kiedy i dlaczego są ważne?

2021-11-04
Zabawki kontrastowe - od kiedy i dlaczego są ważne?

Zabawki kontrastowe dla noworodka są podstawą w wyprawce. Pomogą nam zadbać o prawidłowy rozwój naszego dziecka i dostarczą mu odpowiednich bodźców do rozwoju już od pierwszych tygodni życia. Nigdy nie musimy martwić się, że jest na nie za wcześnie.

Czym są zabawki kontrastowe?

Zabawki kontrastowe dla niemowląt, to obok zabawek sensorycznych są jednymi z najbardziej przydatnych dla naszego dziecka akcesoriów w pierwszych miesiącach życia. Założeniem takich zabawek jest - jak sama nazwa wskazuje - pokazanie kontrastów, które dla nas mogą być bardzo intensywne, ale dla naszego dziecka, które dopiero poznaje otoczenie i uczy się kolorów, będą doskonałą stymulacją dla zmysłów. Zabawki kontrastowe bazują na czarno-białych kolorach, które na początku są jedynymi kolorami dostrzeganymi przez naszego malucha, oraz różnorodnych fakturach, często wzbogacanych szeleszczeniem.

zabawki kontrastowe dla noworodka

Małe dzieci są w stanie skupić uwagę na jednym przedmiocie średnio przez 10 sekund, kontrastowe obrazy wzbudzają zainteresowanie dziecka i pomagają przyciągnąć ich uwagę na dłuższą chwilę. Według badań, już po kilku dniach pokazywania dziecku czarno-białych obrazków zdolność skupienia wydłuża się do 90 sekund. Podczas skupiania uwagi na przedmiocie w mózgu dziecka powstają nowe połączenia nerwowe. Odpowiednio dobranymi zabawkami kontrastowymi jesteśmy w stanie nie tylko wpływać na rozwój dziecka, ale też zapewnić mu codzienną porcję zabawy.

Jak wybrać zabawki kontrastowe dla niemowląt?

O zabawki kontrastowe dla noworodka powinniśmy zadbać już w trakcie kompletowania wyprawki dla naszego dziecka. Przydadzą się szczególnie w trakcie pierwszych sześciu miesięcy życia. Na początku życia niemowlę nie rozróżnia jeszcze barw, a obraz jaki widzi jest niewyraźny i rozmazany, widoczne są jedynie mocne, kontrastowe połączenia kolorów. Ważne jest, aby zabawka dla dzieci była większych rozmiarów, ponieważ nasz maluch początkowo dostrzega przedmioty znajdujące się w odległości do 30 cm.

Pastelowe kolory, tak często umieszczane na ubrankach i grzechotkach, zobaczy dopiero półroczny maluch. Świetnym pomysłem jest też zakup zabawki kontrastowej dla noworodka  świeżo upieczonym rodzicom, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę o ich istnieniu. Z pewnością będzie to przydatny upominek dla małego człowieka, który dopiero zaczyna poznawać świat.

zabawki kontrastowe dla niemowląt

Wśród zabawek kontrastowych dla niemowląt możemy znaleźć między innymi:

  • książeczki i karty o różnej tematyce, kontrastowych barwach i mocnych konturach,
  • maty do łóżeczka i na podłogę,
  • zawieszki do wózka/kołyski o różnych kształtach.

Wybór jest tak ogromny, że nie powinniśmy mieć problemu z wybraniem czegoś, co zainteresuje nasze dziecko.

Czy zabawki są bezpieczne dla dziecka?

Zabawki kontrastowe dla niemowląt posiadają oznaczenie 0+, więc z pewnością nie sprawi nam żadnej trudności wybór odpowiedniej. Bardzo często producenci łączą funkcje zabawek kontrastowych z zabawkami sensorycznymi, wybierając takie mamy pewność że posłużą dziecku na dłużej. Najczęściej są wykonane z miękkich, antyalergicznych materiałów, więc nie musimy się martwić, że dziecko zrobi sobie krzywdę. Pamiętajmy, aby zabawki kontrastowe dla noworodka i każde inne akcesoria dla dziecka kupowane dla naszych milusińskich posiadały wszystkie wymagane badania i certyfikaty.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 5214 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-25
Obsługa bardzo dobra
2024-06-22
Wnusio jest mega zadowolony, chociaż jest to drugi taki sam zestaw. Babcia nie była na bieżąco
pixel