Zabawki dla malucha - zestaw podstawowych zabawek
Wybór zabawek dla najmłodszych dzieci jest ogromny. Które z nich naprawdę warto kupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Oto kilka sprawdzonych propozycji.
Zanim jeszcze dziecko przyjdzie na świat, młodzi rodzice często słyszą pytania od rodziny i przyjaciół: jaki prezent kupić na baby shower? Co przynieść przy okazji pierwszych odwiedzin? Warto to wykorzystać i dobrze przemyśleć, jakie akcesoria dla mamy i dziecka oraz zabawki będą nam potrzebne. Jeśli mamy określony gust, przygotujmy sobie wcześniej listę zabawek dla malucha, które chcielibyśmy mieć w swoim domu. Unikniemy wtedy niechcianych upominków.
Przykładowa lista klasycznych zabawek, które posłużą przez pierwszy rok życia, może zawierać:
- książeczki sensoryczne,
- grzechotki,
- matę edukacyjną,
- klocki,
- piłeczki,
- zabawki na kółkach,
- kostkę edukacyjną.
Do tej listy możemy oczywiście dopisać jeszcze wiele innych propozycji, zgodnie z upodobaniami. Warto inwestować w zabawki dla malucha wykonane z materiałów wysokiej jakości, które nie zniszczą się od pierwszego upadku na podłogę. Pamiętajmy, że zabawki mają nie tylko dostarczać rozrywki, ale także wspierać rozwój dziecka i odpowiadać jego potrzebom na każdym etapie życia.
Wrażenia sensoryczne
W czasie pierwszych trzech miesięcy dziecko potrzebuje przede wszystkim przytulania, noszenia na rękach oraz obserwowania twarzy rodziców. Na ten okres jako zabawki zupełnie wystarczą książeczki kontrastowe z dużymi czarno-białymi obrazkami. Pierwsze zabawki malucha, które posłużą do bardziej aktywnej zabawy, to grzechotki.
W wieku 3-5 miesięcy dziecko uczy się chwytać przedmioty i samodzielnie nimi poruszać. Zadbajmy więc o to, żeby grzechotki miały zróżnicowane dźwięki, kształty i faktury, by zapewniły niemowlakowi jak najwięcej interesujących wrażeń. Wspaniałą zabawką malucha będzie także książeczka sensoryczna z materiału, która dostarcza bodźców dotykowych: są w niej zarówno strony miękkie, gładkie i śliskie, jak również chropowate, z wypustkami, a niektóre pod wpływem dotyku szeleszczą.
Funkcje edukacyjne
Gdy dziecko ukończy kilka miesięcy, możemy stopniowo wprowadzać zabawki edukacyjne dla malucha. Na początek najlepsza będzie mata edukacyjna, która zawiera kolorowe zawieszki o różnych kształtach. Dziecko początkowo obserwuje, a później uczy się chwytać wiszące nad głową przedmioty, które wydają dźwięki lub w różny sposób odbijają światło. Jeśli wolimy zabawki w bardziej stonowanych kolorach, wybierzmy drewniany stojak edukacyjny (baby gym), który pełni podobne funkcje.
Niektóre zabawki edukacyjne dla malucha zawierają elementy grające, z mrugającymi światełkami. Są one bardzo atrakcyjne, dostarczają jednak zbyt wiele silnych bodźców, co może powodować rozdrażnienie i problemy z zasypianiem. Dlatego u młodszych niemowląt stosujmy takie zabawki z rozwagą.
Atrakcyjną zabawką edukacyjną dla malucha będzie też kostka edukacyjna, która na każdej ścianie zawiera ruchome elementy: do przesuwania, manipulowania, obracania. Niektóre kostki mają wbudowany sorter kształtów, który uczy rozróżniania figur (na początku z pomocą rodzica).
Rozwój sprawności
W wieku 6-12 miesięcy dziecko uczy się przemieszczać i jest coraz bardziej sprawne manualnie. Na tym etapie przydadzą się innego rodzaju zabawki malucha: auta, piłki czy klocki. Na budowanie wieży z klocków jest jeszcze za wcześnie, ale niemowlakowi wiele radości sprawi też burzenie konstrukcji stworzonych przez rodziców.
Pierwsze klocki dla malucha powinny być duże, a jednocześnie łatwe do chwytania. Na początek możemy kupić miękkie klocki sensoryczne, gumowe lub piankowe, później drewniane i plastikowe. Zwróćmy uwagę na to, że małe dzieci biorą wszystko do buzi, dlatego klocki dla malucha muszą być wykonane z materiałów bezpiecznych dla zdrowia. Na opakowaniu powinna być zawarta informacja o certyfikatach i atestach, które gwarantują nieobecność szkodliwych substancji.
Inna wersja klocków dla malucha to elementy służące do budowy wieży lub piramidy. Zwykle są to koła lub sześciany o różnej wielkości, które można nakładać na kijek lub ustawiać jeden na drugim. Dzięki temu dziecko uczy się, że na samym dole trzeba ustawić największy element, a na górze - najmniejszy.
Jeśli niemowlak szybko się rozwija i ma dużą potrzebę ruchu, z pewnością zainteresują go także zabawki dla malucha wspierające rozwój motoryki dużej, takie jak tunel do raczkowania, jeździk do odpychania czy pchacz do nauki chodzenia.