Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zabawki antystresowe dla dzieci i dorosłych - jak działają?

2023-04-14
Zabawki antystresowe dla dzieci i dorosłych - jak działają?

Każdy człowiek na swojej drodze może napotkać stresujące go sytuacje. Dotyczy to dzieci i dorosłych. Warto wspierać malucha i uczyć go radzić sobie z przeżywanymi emocjami. Dobrym pomysłem może okazać się podarowanie dziecku zabawki antystresowej dla dziecka.

Jak pomóc dziecku radzić sobie ze stresem?

Coraz częściej decydujemy się na zakup zabawek antystresowych. Sprawdzają się one zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Niestety stres może towarzyszyć nam w różnych sytuacjach, na każdym etapie życia, także dziecięcym.

Warto jednak uczyć dziecko radzenia sobie z tym uczuciem. Pokazujmy, że stres może być także mobilizujący oraz po pewnym czasie będzie uodparniał na spotykające nas trudne sytuacje. Postawy na wyuczenie pociechy radzenia sobie ze stresem, ponieważ nie da się go wyeliminować z naszego życia.

Zabawki antystresowe dla dzieci pomagają nam uspokoić dziecko w sytuacjach stresowych w codziennym życiu, a dzięki częstym niewielkim rozmiarom zabawek mogą zostać zabrane w każde miejsce. Kluczowym aspektem, jest jednak wysłuchanie dziecka oraz rozmowa. Wsłuchajmy się w potrzeby dziecka i starajmy się je zaspokoić.

Warto uświadomić dziecko, że stres jest naturalnym zjawiskiem i ma prawo go odczuwać. Najlepiej w takiej sytuacji, podczas rozmowy poszukać wspólnie rozwiązania problemu, który stresuje dziecko. Nie bagatelizujmy takich sytuacji i nie oceniajmy pociechy. Zapewnijmy poczucie bezpieczeństwa oraz wsparcie.

Zabawka odstresowująca - jak działa?

Zabawki antystresowe mogą nieść ze sobą wiele zalet. Głównym zadaniem takiego przedmiotu jest obniżenie napięcia mięśni, czyli napięcia fizycznego, a także emocjonalnego. Często można spotkać odstresowujące zabawki, które oparte są na na grze zręcznościowej, dzięki czemu niosą też ze sobą aspekt rozwojowy.

Podarowanie dziecku, jak również osobie dorosłej, która dużo się stresuje gadżetu antystresowego, pomoże zniwelować sytuację, m.in. obgryzania paznokci, czy ssania kciuka. Antystresowa zabawka wspiera w poprawie nastroju, uspokaja i wycisza.

Ciągłe powtarzanie jednego ruchu, np. ugniatania, który może mieć miejsce przy popularnej piłeczce antystresowej, pomoże w rozluźnieniu mięśni, a także skieruje uwagę dziecka lub dorosłego na czynności, które się powtarzają.

Podarowując dziecku przedmiot antystresowy, możemy wspomóc także rozwój wyobraźni oraz kreatywności. Sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju zabawki kreatywne, plastyczne, np. modelina.

zabawka odstresowujaca

Antystresowa zabawka, jako pomoc w koncentracji

Często w sytuacji, która wymaga skupienia się pomocne mogą okazać się zabawki antystresowe. Stymulują one bowiem skutecznie koncentrację oraz logiczne myślenie. Sprawdzą się w przypadku dzieci oraz dorosłych, które nie mogą skupić się na wykonywaniu jednej czynności naraz. Trenuje się motorykę precyzyjną, która jest bardzo ważna u dzieci.

W przypadku zabawek logicznych manipulacyjnych, to na rynku dostępna jest ich cała masa. Wśród najpopularniejszych możemy wymieć m.in. znaną praktycznie każdemu kostkę Rubika, a także zabawki edukacyjne, które wymagają od nas skupienia się na jednym punkcie, np. tory kulkowe.

Gadżety antystresowe wspomagają także rozwój innej motoryki, a mianowicie małej motoryki. Powtarzanie w kółko jednej czynności wzmacnia mięśnie dłoni. Dzięki temu możemy zaobserwować poprawę umiejętności pisania lub rysowania. Zabawka odstresowująca wpływa także pozytywnie na zdolności manualne dziecka i może stać się świetnym ćwiczeniem dłoni, jeśli dziecko gra na instrumentach.

Zabawki antystresowe domowe

Takie zabawki możemy, także zrobić samodzielnie w domu lub znaleźć przedmioty, które również pełnią funkcję odstresowującą. Najprostszym przykładem takiej rzeczy jest folia bąbelkowa. Klikanie w bąbelki po kolei powinno pełnić funkcję uspakajającą. Antystresowa zabawka może być również wykonana przez nas, przez co wcale nie musi być droga.

Najpopularniejszą propozycją jest gniotek. Jego wykonanie jest naprawdę banalnie proste i nie wymaga wielu składników do jego tworzenia. Potrzebny nam będzie balon, plastikowa butelka, sznurek oraz według uznania skrobia ziemniaczana lub mąka zwykła (natomiast w przypadku ziemniaczanej, będziemy słychać charakterystyczny dźwięk "skrzypienia").

Pora na wykonanie. Wsypmy mąkę ziemniaczaną do butelki, następnie napompujmy balon i umieśćmy go na końcówce butelki i wsypmy do niego zawartość butelki. Na samym końcu zawiążmy sznurkiem i dajmy dziecku, aby mogło samodzielnie ozdobić stworzonego gniota markerami. Może on pełnić również funkcję figurki. Takie zabawki antystresowe dla dzieci sprawdzą się idealnie i dla chłopca i dla dziewczynki.

antystresowa zabawka

Polecane zabawki antystresowe dla dzieci

Antystresowe zabawki nie muszą wcale kosztować majątku. Najlepszym przykładem na to jest popularna piłeczka antystresowa. Można ją zgniatać, podrzucać lub turlać. Dzięki jej niewielkim rozmiarom może zostać zabrana, gdziekolwiek ją potrzebujemy, np. do szkoły, pracy lub lekarza.

Dużą popularnością cieszy się pop it. Na rynku dostępnych jest on w wielu kolorach oraz kształtach, dzięki czemu dziecko może wybrać odpowiedni wzór dla siebie. Jego zasadę działania można przybliżyć do folii bąbelkowej, z tym że jest wielokrotnego użytku. Ta zabawka odstresowująca pochłania dzieci na długie chwile, dostarczając im niesamowitej radości. Push Pop It pozwoli odreagować stres oraz wyciszyć emocję.

Inną propozycją jest gniotek gumowy do ściskania. Jego budowa sprawia, że po naciśnięciu możemy zauważyć wystające "bąbelki". Cieszą one oko zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Zdjęcia:
©gettyimages via Canva.com
©pixelshot via Canva.com

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 4964 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-19
Szybka realizacja
2024-02-16
Jeden wagon został uszkodzony (wina kuriera). Proces reklamacji bardzo szybki i sprawny. Polecam zabawkę jak i sklep
pixel