Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zabawa w odgrywanie ról

2021-10-28
Zabawa w odgrywanie ról

Zabawa jest podstawowa formą aktywności dziecka. Rozwija abstrakcyjne myślenie oraz wpływa na rozwój społeczny dziecka. Uczy dawać, brać i dzielić się. Dziecko poprzez zabawę w grupie uczy się współpracy i podporządkowania. Nasz maluch bawi się by wkrótce stać się dorosłym.

Wpływ zabawy na rozwój dziecka

Dzieci zaczynają obserwować i chłonąc to co widzą już od najmłodszych lat. Najlepszą formą uczenia się i sposobem na zrozumienie otaczającego je świata jest zabawa. Główna rolą zabawy jest miłe spędzenie czasu ale też zaspokojenie potrzeby ruchu malucha. Dzieci spędzają większość czasu na różnego typu zabawach, zabawa w dom, klockami, autami i inne. 

Zabawa może rozbudzić wrażliwość, empatię i szacunek do drugiego człowieka. Ma ogromny wpływ na rozwój relacji z ludźmi i budowanie więzi. Wpływa na wszechstronny rozwój naszego dziecka i nie da się jej niczym zastąpić. Zabawa zajmuje centralne miejsce w życiu małego dziecka, jest najważniejszą działalnością.

Kup już teraz:

Drewniany zestaw do sprzątania na wózku

Przejdź do produktu

Odgrywanie ról

Zasady dobrej zabawy:

  • powinna być spontaniczna, zachęcamy dziecko ale nie zmuszamy;
  • dostosowana do wieku i predyspozycji dziecka;
  • zabawa musi być bezpieczna;
  • dziecko ma uczyć się niezależności i samodzielności, nie można za bardzo ingerować, szczególnie podczas zabawy w odgrywanie ról;
  • zabawa zgodna z zainteresowaniem dziecka, nie wolno narzucać dziecku zabaw, których nie lubi;
  • pozwól dziecku czasami wygrywać z zabawie, w celu zwiększenia wiary we własne siły, pamiętaj iż dziecko musi się również nauczyć przegrywać;
  • radość i śmiech, bez tego dziecko nie będzie dobrze się bawić.

Zabawy naśladujące życie dorosłych

Dzieci, które ukończyły 2 rok życia próbują odgrywać role dorosłych w swojej zabawie. Zabawa w odgrywanie ról rozwija wyobraźnię i kreatywność malucha. Wpływa na jego empatię oraz uczy prawidłowych relacji społecznych. Ma korzystny wpływ na samodzielność naszego malucha. Zabawa ta polega na odgrywaniu ról i naśladowaniu głównie rodziców w codziennych czynnościach. Naśladowanie dorosłych, szczególnie rodziców jest dla dzieci bardzo interesujące. Powtarzają nasze codzienne czynności, odgrywają role, zabawa w dom daje im mnóstwo radości.

Odgrywanie scenek, wcielanie się w role dorosłych, zabawa w doktora, sklep dla dzieci czy też opiekuna swojego ukochanego misia  rozwija umiejętności społeczne malucha. Bawiąc się w ten sposób , dziecko uczy się wielu nowych rzeczy. Maluch zdecydowanie szybciej się usamodzielnia. Na rynku znajdziemy szereg różnych zabawek tematycznych związanych z zawodami, np. zestaw małego lekarza, który posłuży do zabawy w doktora i wiele innych.

Jakie zabawy w odgrywanie ról?

Zabawa w sklep

Zabawa w sklep

Zabawa w sklep to ulubiona aktywność dzieci najmłodszych jak i tych nieco starszych.  Warto wyposażyć pokoik dziecka w zabawkową kasę fiskalną, plastikowe lub drewniane produkty spożywcze oraz koszyczek na zakupy. Dziecko poprzez aranżację sklepu rozwija swoją kreatywność. Poprzez odgrywanie ról uczy się uprzejmego zwracania do innych oraz zadawania pytań o towar. Naśladując czekanie w kolejce ćwiczy swoja cierpliwość. Dzięki zabawie w sklep nasz maluch wie jak odpowiednio zachować się podczas zakupów.

Gotowanie

Zabawa w gotowanie

To dobry pomysł również na zabawę dla całej rodziny. Zabawa w gotowanie to jedna z czynności obserwowana przez dzieci, którą maluchy najczęściej wybierają. Zabawa w dom daje im wiele radości. Bawiąc się z maluchem w przygotowanie posiłków, możemy przekazać mu zasady dotyczącego zdrowego odżywiania. Aby uatrakcyjnić zabawę w dom możemy zakupić małą kuchenkę drewnianą z wyposażeniem oraz zabawkowe jedzenie. Dzieci urządzają przyjęcia dla całej rodziny rozwijając kreatywność.

Szukasz zabawek do odgrywania ról?

Sprawdź polecane przez nas produkty

Pokaż wszystkie

Jestem lekarzem

Zabawa w lekarza

Wcielanie się w różne postacie pełni niezwykłą rolę w rozwoju dziecka. Wizyta u lekarza dla wielu dzieci nie należy do przyjemnych. Chcąc oswoić malucha z tą trudna sytuacją warto kupić zestaw małego lekarza. Wspólna zabawa w doktora pomorze dziecku przezwyciężyć strach. Dziecko podczas tej zabawy będzie leczyć swojego ulubionego misia a także swoich rodziców. Zabawa w doktora uczy odpowiedzialności i daje poczucie bycia ważnym. Dziecko w ten sposób przygotowuje się do dorosłego życia.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

Sklep supermarket dla dzieci kasa fiskalna żółty

Sklep supermarket dla dzieci kasa fiskalna żółty

200,09 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 186,00 zł/1szt.Cena regularna 229,00 zł brutto/1szt.
Zestaw do sprzątania dla dzieci wózek akcesoria

Zestaw do sprzątania dla dzieci wózek akcesoria

94,32 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 99,37 zł/1szt.Cena regularna 139,00 zł brutto/1szt.
Interaktywna kasa fiskalna z wózkiem na zakupy dla dzieci produkty spożywcze różowa

Interaktywna kasa fiskalna z wózkiem na zakupy dla dzieci produkty spożywcze różowa

106,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 89,00 zł/1szt.Cena regularna 145,00 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 5150 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-18
Szybko bez żadnych problemów
2024-05-18
Ok
pixel