Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Z czego powinno pić niemowlę? Butelka, bidon, kubek niekapek?

2021-08-12
Z czego powinno pić niemowlę? Butelka, bidon, kubek niekapek?

W życiu każdego rodzica nadchodzi ten moment, w którym należy rozpocząć wprowadzanie do diety maluszka kolejnych produktów. Z reguły czas ten nadchodzi, gdy dziecko skończy 6 miesiąc życia. Jest to moment tzw. rozszerzanie diety. Pozwalamy dziecku wówczas próbować nowych smaków i staramy się nauczyć je samodzielnego jedzenia. Jest to również idealny czas do tego, aby przyzwyczajać malucha do picia inaczej niż dotychczas. Butelkę powinien więc zastąpić kubek dla niemowlaka.

W jaki sposób pije niemowlę?

Zanim jeszcze maluchy rozpoczną swoją przygodę z poznawaniem nowych smaków piją albo z piersi mamy albo z butelki -  w zależności czy dziecko karmione jest mlekiem matki czy mlekiem modyfikowanym. W przypadku karmienia piersią dziecko zaspokaja swoje pragnienie ssąc pierś.

Przy kamieniu mlekiem modyfikowanym część specjalistów zaleca podawanie dziecku dodatkowo wody, mówi się o tzw. dopajaniu czy też przepajaniu dziecka wodą. Podaje się ją tak samo jak mleczną mieszankę, czyli z butelki, a sporadycznie za pomocą łyżeczki lub strzykawki. Niezależnie od tego, w jaki sposób karmione jest niemowlę zaspokajanie jego pragnienia odbywa się poprzez zastosowanie przez nie odruchu ssania, podczas którego mocno pracują język i mięśnie twarzy dziecka.

Kup już teraz:

BBOX bidon dla dzieci 240 ml

Przejdź do produktu

Czym zastąpić butelkę?

Moment rozszerzania diety nieprzypadkowo przypada na okolice 6 miesiąca życia dziecka. W tym okresie odruch ssania powinien już nieco zanikać na rzecz nowych umiejętności takich jak np. gryzienie czy przeżuwanie. Długotrwałe picie z butelki może narobić wiele szkód w budowie jamy ustnej maluszka, co może w przyszłości skutkować trudnościami w mowie ze względu na złe układanie języka.

Akcesoria do picia dla niemowlaka

W jakiej kolejności wprowadzać akcesoria do picia dla niemowlaka?

  • Jeśli maluch karmiony jest mlekiem modyfikowanym wodę można podawać za pomocą butelki, strzykawki lub łyżeczki -  dotyczy to niemowląt przed rozpoczęciem rozszerzania diety. Według najnowszych zaleceń WHO dzieciom karmionym mlekiem matki nie trzeba podawać dodatkowych płynów do momentu rozpoczęcia rozszerzania diety. Jeśli jednak sytuacja tego wymaga należy użyć tych samych akcesoriów, co w przypadku maluszków karmionych mlekiem modyfikowanym.
  • W momencie rozszerzania diety wodę podajemy poprzez kubek dla niemowlaka. Oczywiście nie nauczymy dziecka od razu pić z kubków, których sami używamy. Na początek idealne są tzw. kubki treningowe, które skonstruowane są w ten sposób, że minimalizują możliwość rozlania napoju, czyli maluch nie obleje się wodą czy soczkiem przy próbach picia. Można próbować podawać dziecku wodę w kubeczku otwartym, jednak to już nieco trudniejsze zadanie i możemy być pewni, że maluch wiele razy obleje się zawartością kubeczka zanim nauczy się z niego korzystać. Jednak przede wszystkim to do korzystania z otwartych kubków dążymy. Wszystko jest uzależnione od gotowości i reakcji dziecka. Pamiętajmy również, że pierwszy kubek dla dziecka nie powinien być zbyt duży - maluch powinien móc go łatwo złapać, najlepiej obiema rączkami jednocześnie.

    Kubek niekapek BBOX

  • Równocześnie z kubeczkami możemy wprowadzać bidon dla niemowlaka. Najlepszy jest model z rurką i uchwytami. Doceniony przez dziecięcych specjalistów jest zwłaszcza bbox bidon. Ma on szereg ułatwień i zabezpieczeń, które pomogą maluchowi w nauce samodzielnego picia. Ciekawym rozwiązaniem jest też bidon termiczny dla dziecka, który utrzymuje temperaturę cieczy przez około 6 godzin, jest więc idealny na chłodniejsze dni, wyjścia i wycieczki. Bidon dla dziecka i kubek można stosować wymiennie. Ten pierwszy lepiej sprawdzi się podczas wyjść i zabawy, ponieważ napój się nie rozleje, a przy posiłku możemy próbować podawać dziecku wodę z kubeczka. Każdy z nas może sobie wypracować swój własny sposób.

Rozszerzanie diety u niemowlaka

Najbardziej odradzanym przez specjalistów (zwłaszcza logopedów) naczyniem służącym do picia są kubki niekapki. Przez ich konstrukcję dziecko bardzo szybko może nabawić się wady zgryzu, a w konsekwencji również wady wymowy. Bardzo ważne jest, aby od momentu wprowadzania posiłków stałych do diety dziecka stopniowo rezygnować z używania butelki.

Szukasz akcesorii do picia dla dziecka?

Sprawdź polecane przez nas produkty

Pokaż wszystkie

Maluch musi nauczyć się pobierać pożywienie w zupełne inny sposób niż dotychczas. Im szybciej opanuje tę umiejętność tym lepiej, jednak niczego nie wolno przyspieszać na siłę. Stopniowo i z dużą dozą cierpliwości trzeba uczyć dziecko nowych sposobów. Warto wspomnieć również, że najbardziej rekomendowanym napojem dla dzieci jest woda. Nie powinniśmy się również zbytnio spieszyć z wprowadzaniem do diety dziecka cukru poza tym, który występuje naturalnie w owocach i warzywach.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 5115 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-13
Szybka realizacja
2024-04-08
Szybka dostawa
pixel