Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

W jaki sposób bawić się z dzieckiem?

2024-05-07
W jaki sposób bawić się z dzieckiem?

Odpowiednie podejście do zabawy i dobór zabawek do poszczególnych grup wiekowych jest ważny do rozwoju umiejętności i zainteresowań dziecka. Wspólne zabawy otoczą dziecko ciepłem i miłością.

Jak bawić się z dzieckiem? - wspólna zabawa

Dzięki zabawie z dzieckiem dajemy maluchowi poczucie bezpieczeństwa oraz bliskości. Wspólne spędzanie czasu umożliwia zbliżenie się do siebie emocjonalnie. Ponadto w trakcie zabaw możemy przekazać posiadaną wiedzę, a także określać co jest dobre, a co złe.

Bez dwóch zdań zabawa powinna być bezpieczna. Starajmy się, więc wybierać zabawki dla niemowląt i starszych dzieci, które są przeznaczone dla określonych grup wiekowych. Zabawki wykonane solidnie, z trwałych i bezpiecznych materiałów, nie zawierające ostrych krawędzi oraz małych elementów powinny być właściwym wyborem.

Idealnym sposobem na bawienie się z dzieckiem jest zastosowanie metody nauki poprzez zabawę. Starajmy się wspierać wszechstronny rozwój dziecka, między innymi rozwój emocjonalny, społeczny, kondycyjny, motoryczny, poznawczy oraz językowy.

Zabawa jest nieodłącznym elementem dzieciństwa i ma ogromny wpływ na rozwój dziecka we wszystkich obszarach życia. Dlatego ważne jest, aby rodzice i opiekunowie zachęcali dzieci do zabawy i zapewniali im czas i przestrzeń do eksploracji i odkrywania świata w sposób naturalny i kreatywny.

Zabawka dla niemowlaka - jaką wybrać?

Wprowadzenie malucha do świata zabaw, to nie tylko rozrywka, ale również możliwość nauki, a dzięki temu również rozwoju. Z myślą o najmłodszych producenci tworzą również zabawki przeznaczone dla niemowląt już od pierwszych dni życia, 3 lub 6 miesiąca.

Zabawki dla niemowląt powinny:

  • stymulować zmysły;
  • kształtować relację z otoczeniem;
  • wspierać rozwój motoryczny;
  • wspierać rozwój sensoryczny;

Wśród zabawek odpowiednich dla tej grupy wiekowej możemy znaleźć między innymi grzechotki oraz gryzaki. Jedną z głównych zalet gryzaka jest m.in. zapewnienie ulgi podczas ząbkowania. Grzechotka natomiast pomaga odkrywać dźwięki. Innym przedmiotem jest mata edukacyjna. Zabawki zawieszone nad matą, różnorodne materiały dotykowe i dźwiękowe, oraz lusterka wspierają rozwój zmysłów dziecka.

Warte uwagi, jako zabawki dla niemowląt są również książeczki i maskotki sensoryczne. Posiadają różne faktury, kolory, a czasem również dźwięki, dzięki którym maluszek może zapoznawać się z otaczającym je światem.

zabawki dla niemowlaka

Zabawki dla trzylatka - rozwój na różnych obszarach

Trzylatki to grupa wiekowa, która rozwija i uczy się niezwykle szybko. Odpowiednie zabawki powinny być zarówno angażujące, kreatywne, jak i wspierające na różnych obszarach. Jest to czas, w którym maluch może uczęszczać do przedszkola, gdzie uczy się współpracy i współdzielenia.

Tak jak już wspomnieliśmy zabawki powinny być kreatywne. Dzieci mogą wyrażać swoją wyobraźnię, rozwijać zdolności manualne i eksperymentować z różnymi technikami artystycznymi, przy użyciu zestawów klocków, kredek i modeliny. Rozwój wyobraźni może mieć również miejsce poprzez zabawki do wcielania się w role. Zestawy kuchenne, narzędzia, czy zestawy do zabawy w lekarzy to zabawki dla trzylatka, które pozwalają eksplorować różne role społeczne i świat dorosłych.

Interaktywne zabawki, takie jak interaktywne książeczki, roboty, lalki czy pluszaki, pomagają trzylatkom rozwijać umiejętności społeczne i emocjonalne. Zabawki z efektami świetlnymi oraz dźwiękowymi dodadzą uroku i przyciągną uwagę dziecka. Ponadto zabawki muzyczne pozwolą wejść maluchowi w świat muzyki od najmłodszych lat.

Zabawki dla pięciolatka

Wiek 5 lat, to czas ogromnej ciekawości świata, a także w dalszym ciągu szybki rozwój dziecka. Podczas zabawy z pięciolatkiem warto zachować elastyczność i otwartość na różnorodne pomysły dziecka. Pięciolatki są już bowiem w stanie samodzielnie wymyślać zabawy i kreować własne historie. Dlatego bardzo ważne jest, aby pozwolić im eksperymentować i wyrażać swoją wyobraźnię. Dzieci potrzebują naszej uwagi oraz zaangażowania, m.in. w czasie zabawy.

Zabawki dla pięciolatka mogą być już nieco bardziej angażujące niż w przypadku trzylatka. Wybieranymi przedmiotami dla tej grupy wiekowej są często proste pojazdy na sterowanie, kolejki elektryczne, zestawy do konstruowania, łatwe gry planszowe.

Samochód na sterowanie przód/tył i prawo/lewo to świetna opcja na rozwijanie koordynacji ręka-oko oraz umiejętności manualnych. Zestawy kolejek elektrycznych również rozwijają zdolności manualne, a także wyobraźnie przestrzenną. Dzieci mogą budować własne tory, planować trasy i eksperymentować z różnymi ustawieniami.

Zestawy konstrukcyjne to kolejne zabawki dla pięciolatka. Pociechy mogą tworzyć własne konstrukcje, eksperymentować z różnymi kształtami i kolorami. Ostatnią już propozycją są proste gry planszowe i karciane, np. Dobble, Na końcu języka Junior, Cztery Sery.

zabawki dla pieciolatka

Jakie zabawki dla ośmiolatka?

Ostatnią już grupą, którą omówimy w tym artykule, są dzieci w wieku ośmiu lat. Z pewnością, jak już dobrze mogliśmy zauważyć, zabawy z dziećmi to czas pełen radości i wspólnych przeżyć, które nie tylko budują relacje, ale także wspierają rozwój małych odkrywców. Jednak wybór odpowiednich zabawek może okazać się nie lada wyzwaniem.

W tym wieku dzieci rozwijają swoje umiejętności, zainteresowania oraz osobowość w coraz bardziej zróżnicowany sposób. Po pierwsze przy wyborze, należy więc brać pod uwagę zainteresowania dziecka. Każde dziecko ma inne upodobania i pasje, dlatego warto wybierać przedmioty, które będą im odpowiadały, czy to sportem, technologią, sztuką czy przyrodą.

Zabawki dla ośmiolatka to m.in. zabawki zdalnie sterowane, zestawy klocków Lego oraz zabawki sportowe. Mogą to być zestawy do piłki nożnej, koszykówki lub siatkówki, jak również zabawki strzelnicze i celnościowe.

Zdjęcia:
©Daisy Anderson via Pexels.com
©Ivone De Melo via Pexels.com
©gettyimages via Canva.com

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 5150 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Nie ten kolor przyszedł ale ok. Sprawdza sie super
2024-05-20
SZYBKA REAKCJA I REALIZACJA ZAMÓWIENIA
pixel