Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Rozwój psychoruchowy dziecka – pierwsze zabawki

2021-08-19
Rozwój psychoruchowy dziecka – pierwsze zabawki

Zaraz po urodzeniu u niemowlaków rozpoczyna się rozwój psychoruchowy (zwany też psychomotorycznym). Przejawia się on ruchami dziecka, gestykulacją czy próbami wykonywania różnych prostych czynności. Rozwój ten można wspomóc różnego rodzaju zabawkami. 

Pierwsze zabawki dla noworodka

Pierwszy miesiąc życia noworodek zaczyna dawać po sobie znać, iż rozwój psychoruchowy zaczyna postępować. Przejawia się to unoszeniem główki w pozycji na brzuchu, zaciskaniem ręki na jakimś przedmiocie, reakcją na dźwięki czy ssaniem smoczka. W tym okresie życia możemy wspomóc ten proces przytulankami oraz zabawkami dźwiękowymi takimi jak pozytywki czy buciki z grzechotkami.

Rozwój psychomotoryczny dziecka

Pierwsze zabawki dla niemowlaka

  • Drugi miesiąc życia - przejawia się częstszym i dłuższym unoszeniem główki, kierowaniem wzroku w stronę dźwięku, uśmiechaniem się, wydawaniem pojedynczych dźwięków czy śledzeniem poruszającego się obrazu. Zabawkami odpowiednimi dla dziecka w tym wieku mogą być karuzele do łóżeczka oraz maty edukacyjne.
  • Trzeci miesiąc życia - w tym miesiącu, dziecko unosząc głowę, opiera się na przedramionach, potrząsa przedmiotami, reaguje mimiką oraz wydaje dźwięki artykułowane. Zabawkami, które mogą wspomóc rozwój psychoruchowy, podczas trzeciego miesiąca są grzechotki oraz wszelkie zabawki wydające dźwięki.
  • Czwarty miesiąc życia - niemowlak potrafi siedzieć podparty poduszkami, zaczyna odróżniać matkę i ojca, przewraca się z pleców na bok i na odwrót, głośno się śmieje oraz wsadza zabawki do ust. W tym stadium rozwoju dobrą zabawką wspomagającą rozwój będą grzechotki oraz gryzaki.
  • Piąty miesiąc życia - niemowlak rozpoznaje samego siebie w lustrze oraz zaczyna faktycznie bawić się zabawkami. Rozwój psychoruchowy w tym miesiącu możemy wspomóc różnego rodzaju zabawkami sensorycznymi, takimi jak instrumenty czy klocki.

Rozwój psychomotoryczny dziecka

Rozwój psychoruchowy dziecka

  • Szósty miesiąc życia - Dziecko zaczyna samo siedzieć, podtrzymując się rękoma, zaczyna gaworzyć, bawi się stopami oraz otwiera usta na widok jedzenia. Predyspozycja dotycząca zabawek się nie zmienia.
  • Siódmy miesiąc życia - W tym miesiącu, należy zastanowić się nad zakupem zabawek do raczkowania, czyli takich które bardzo łatwo wprawia się w ruch, zachęcając dziecko do podążania za nimi.
  • Ósmy i dziewiąty miesiąc życia - Niemowlak zaczyna samemu siadać, wyrzuca przedmioty z łóżeczka, bawi się w "a kuku" i raczkuje. Dobrym pomysłem będzie kupienie dziecku chodzika który wesprze rozwój psychoruchowy i zachęci do nauki chodzenia.
  • Dziesiąty miesiąc życia - Dziecko zaczyna samo wstawać i stawia pierwsze kroki, trzymając się, rozumie proste polecenia i samo pije z kubka. Rozwój w tym wieku można wesprzeć, kupując dziecku klocki, proste zabawki logiczne oraz dźwiękowe.
  • Jedenasty i dwunasty miesiąc życia - Dziecko zaczyna mówić pierwsze słowa, chodzi trzymane za rękę, staje bez podparcia oraz korzysta z nocnika. Rozwój psychoruchowy w tym wieku wspomogą zabawki takie jak rowerki trójkołowe, konie na biegunach oraz zabawki edukacyjne i jeździki.

Rozwój psychoruchowy dziecka do 6 roku życia

Po pierwszym roku życia, rozwój psychoruchowy dziecka nadal postępuje. W tym czasie dziecko zaczyna skakać, biegać, mówić, rysować, wspinać się, jeść samemu, ubierać się itp. W tym wieku także ważne jest wspieranie rozwoju dziecka odpowiednimi zabawkami, takimi jak odpowiednie klocki, hulajnogi, rowerki. Należy też zacząć uczyć dziecko zdolności manualnych i artystycznych takich jak rysowanie, lepienie plasteliny, śpiewanie czy granie na instrumentach.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 5194 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-08
Wszystko ok, polecam
2024-06-06
Z całej transakcji jestem bardzo zadowolona :) jak również z zamówionej kolejki :) Pozdrowienia dla Firmy.
pixel