Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Potrzebne zabawki dla noworodka

2021-06-24
Potrzebne zabawki dla noworodka

Jednym z najmilszych momentów dla każdego rodzica, babci lub dziadka jest kupowanie prezentów ukochanemu maluchowi. Pierwsze zabawki dla noworodka należy wybierać ze szczególną troską, gdyż poza walorami estetycznymi muszą być dla niego bezwzględnie bezpieczne.

Jakie zabawki będą odpowiednie dla noworodka?

O ile wybranie zabawki dla starszego dziecka zwykle nie jest obarczone zbyt dużymi trudnościami w wyborze, o tyle zakup zabawki dla noworodka, który większość czasu śpi, może być wyzwaniem. Czy w związku z tym, zabawki są w ogóle potrzebne? Oczywiście! Noworodek zabawki potrzebuje. Należy jednak uwzględnić, że taki maluch nie widzi zbyt wiele, nie ma jeszcze wyostrzonego wzroku, nie przewraca się na boki i nie potrafi na dłużej unieść główki.

Noworodek zabawki

Idealną zabawką będzie ruchomy element, który możemy powiesić nad łóżeczkiem lub kołyską np. muzyczna karuzela do łóżeczka. Najczęściej wyposażone są w atrakcyjne melodyjki, jednak ze względu na niewystarczająco rozwinięty słuch noworodka, warto ograniczyć ich słuchanie, w pierwszym okresie życia. Dziecko przez kilka pierwszych tygodni swojego życia nie rozróżnia również barw, skupia uwagę jedynie na wyraźnych kontrastach. Dobrze sprawdzą się zabawki z kontrastowymi kolorami, jak na przykład:

  • karty kontrastowe,
  • książeczki kontrastowe,
  • maty edukacyjne z elementami czerni i bieli,
  • kontrastowe maskotki dla noworodka, również te interaktywne, pomagające utulić dziecko do snu,
  • gryzaki i grzechotki.

Jakie zabawki dla noworodka?

Wspieranie rozwoju noworodka

Z każdym tygodniem dziecko coraz dynamiczniej nabywa nowych umiejętności. Warto zaopatrzyć malucha w zabawki edukacyjne dla noworodka, jak wspomniana mata. Interaktywne maty zachęcą malucha do spędzania czasu w pozycji na plecach, na brzuchu i na siedząco, co pomaga ćwiczyć mięśnie i kształtować sprawność ruchową dziecka. Główka dziecka we wczesnym okresie życia jest nieco większa i cięższa względem reszty ciała, dlatego jej utrzymywanie może być nie lada wyzwaniem. Dodatkową motywacją niewątpliwie będą interaktywne pianinka, stoliki edukacyjne czy sortery kolorów rozłożone przed dzieckiem, ćwiczącym tą trudną umiejętność.

Zabawki sensoryczne dla noworodka

Kolejną propozycją są zabawki sensoryczne dla noworodka, które mają na celu zapoznać dziecko z różnymi fakturami, stymulować jego zmysł dotyku i rozwijać koordynację ruchową. Ten rodzaj zabawek nie tylko wspiera rozwój dziecka, integrację sensoryczną, ale posłuży lada chwila jako gryzak, gdyż dziecko wkroczy w okres ząbkowania. Zabawki powinny być lekkie, łatwe do chwycenia małą rączką, wykonane z bezpiecznego materiału, łatwego do utrzymania w czystości.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 5202 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-18
super
2024-06-09
Szybka dostawa.
pixel