Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pierwsze posiłki dziecka – kiedy zacząć?

2021-06-10
Pierwsze posiłki dziecka – kiedy zacząć?

Pierwsze posiłki dziecka to ważne wydarzenie dla całej rodziny. Wspólne jedzenie zbliża domowników, stanowi miły rytuał w pędzie dnia codziennego. Kiedy jest najwłaściwszy moment na podanie maluchowi czegoś poza mlekiem? Na szczęście jest kilka sygnałów świadczących o gotowości do rozszerzania diety.

Kiedy mleko już nie wystarczy?

Zgodnie z zaleceniami WHO rozszerzanie diety powinniśmy zacząć nie wcześniej niż po ukończeniu 6 miesiąca życia. Sama data w kalendarzu nie sprawia, że możemy automatycznie założyć, że dziecko jest gotowe jeść stałe pokarmy. Warto zaobserwować kilka ważnych symptomów o tym świadczących.

  1. Dziecko potrafi stabilnie siedzieć z podparciem, nie przechylając się na boki. Karmienie dziecka na wpół leżącego nie jest bezpieczne, ponieważ może dojść do zakrztuszenia.
  2. Zaniknął odruch zwrotny, maluch nie wypycha wszystkiego z buzi. Oczywiście prawdopodobnie wypluje znaczną część posiłku po chwili żucia, ale nie zrażajmy się tą bezceremonialną krytyką naszych kulinarnych umiejętności.
  3. Dziecko rozwinęło już częściowo koordynację ruchową i potrafi chwycić jedzenie i samodzielnie włożyć je do buzi.
  4. Dziecko próbuje żuć i połykać jedzenie, oczywiście opanowanie tych umiejętności zajmie chwilę.
  5. Przejawia zainteresowanie jedzeniem, a nawet próbuje pochwycić to co jemy.

Pierwsze karmienie dziecka - jak się przygotować?

Przygotowanie się do rozszerzania diety wymaga przygotowania bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni. Najważniejszym elementem będzie krzesełko do karmienia dziecka. Warto przemyśleć zakup nie tylko pod względem estetyki mebla, choć to również ważne, gdyż zagości w naszym domu na dłuższy czas, ale również jego funkcjonalności. Bardzo wygodnym rozwiązaniem będzie krzesełko 2w1 z możliwością przekształcenia w niskie krzesełko. Kolejnymi zaletami będą: zdejmowana tacka, którą bez problemu umyjemy w zmywarce, gumowe nóżki zapobiegające porysowaniu podłogi oraz pasy bezpieczeństwa.

krzesełko do karmienia dla dzieci

Karmienie dziecka po zakończeniu karmienia piersią

Niezależnie od tego, czy pierwszym posiłkiem będzie gotowana marchew, czy ziemniaczek, należy podać go możliwie płaską łyżeczką, która ułatwi dziecku zgarnianie niewielkiej porcji potrawy. Rozpoczęcie podawania posiłków stałych oznacza również konieczność podawania wody. Najwygodniej będzie zacząć od bbox kubekWymienna pokrywka została zaprojektowana tak, żeby pozwolić dziecku naukę picia "jak dorosły" bez rozlewania napoju na boki.

W podróży, na spencerze lub podczas zabawy warto sięgnąć po bbox bidon. Obciążona słomka pozwala na wygodne picie, bez względu na kąt nachylenia bidonu, co jest bardzo pomocne przy pierwszych próbach samodzielnego picia. Ergonomiczny kształt, wysoka jakość materiału oraz możliwość wymiany słomki sprawiła, że bbox stał się niezbędnikiem każdego rodzica.

pierwsze posiłki dziecka

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 5160 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Przesyłkę otrzymałam już następnego dnia po zamówieniu. Z przebiegu zamówienia jestem bardzo zadowolona
2024-05-20
Nie ten kolor przyszedł ale ok. Sprawdza sie super
pixel