Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Od kiedy rowerek biegowy dla dziecka?

2022-03-25
Od kiedy rowerek biegowy dla dziecka?

Rower biegowy to produkt, który podbił serca zarówno najmłodszych użytkowników, jak i ich opiekunów. Na ulicach, placach zabaw czy w parkach można zauważyć maluchy jeżdżące na biegówkach. Czy nasze pociechy również powinny bawić się w ten sposób? Od kiedy rowerek biegowy może towarzyszyć naszemu dziecku?

Czym jest rowerek biegowy i dlaczego zdobył taką popularność?

Popularnie nazywana biegówka, to produkt, który jak najbardziej powinien wspomagać rozwój naszego malucha. Sprzęt, którego zasadą działania jest odpychanie się nóżkami od podłoża, pozytywnie wpływa zarówno na wrażenia emocjonalne, odwagę, chęć zabawy oraz kształtowanie cech fizycznych dziecka. Prosta konstrukcja urządzenia pozwala na korzystanie z niego już we wczesnym dzieciństwie. Można zauważyć, że kiedy rowerek biegowy zaczyna towarzyszyć maluszkowi, jego sprawność znacznie się rozwija. 

Ze względu na możliwość dostosowania jeździka - wysokości siedzenia czy kierownicy, możemy podarować swojemu dziecku rowerek niemalże w każdym wieku. Dziecko może być wspomagane w jeździe, prowadzone na specjalnej rączce, a samo wykorzystywać rowerek biegowy od kiedy nabierze odwagi i pewnych umiejętności. 

Rowerek biegowy kiedy go podarować dziecku?

Wielu z nas zastanawia się od kiedy rowerek biegowy może uczestniczyć w życiu naszego malucha? Czy istnieje jakaś konkretna granica wiekowa, którą musi przekroczyć dziecko? Jak ustalić ten próg i na co zwrócić uwagę przy podjęciu tej decyzji?

Choć ciężko jednoznacznie określić kiedy rowerek biegowy sprawdzi się najlepiej i od jakiego wieku powinien być wykorzystywany w procesie rozwoju naszego dziecka, to istnieje kilka zasad doboru sprzętu oraz reguł, które pomogą podjąć decyzję o jego zakupie. W większości przypadków granica ta jest bardzo indywidualna i to my, jako opiekunowie, musimy obserwować nasze dziecko i jego predyspozycje. Znając jego poziom rozwoju zarówno fizycznego, jak i psychicznego możemy ocenić gotowość do jazdy na pierwszej biegówce. 

Kiedy rowerek biegowy dla dziecka

Producenci zalecają kupno rowerka nie wcześniej niż przed 18 miesiącem życia, decyzja ta jednak jest indywidualna i intuicyjna. Warto kupić swojemu dziecku rowerek biegowy kiedy zauważymy, że maluch:

  • jest odważny i wyraża chęć i zainteresowanie sprzętem, 
  • potrafi już chodzić,
  • umie sam utrzymać równowagę, 
  • potrafi zsynchronizować naprzemienne ruchy kończyn, 
  • prawidłowo rozwija się fizycznie - nie wykazuje zaburzeń ze strony układu ruchu, 
  • osiągnie wzrost odpowiedni do oferowanych modeli rowerków, itp.

Jak widać, warto przemyśleć decyzje o kupnie pierwszego sprzętu do jazdy dla naszej pociechy. Zaopatrzyć dziecko w rowerek biegowy od kiedy samo będzie gotowe na ten krok - zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie. Nie należy zmuszać maluszka do jazdy, ani wywierać na nim żadnej presji. 

Jak wybrać najlepszy rowerek dla dziecka? Które urządzenie spełni oczekiwania nasze oraz naszego podopiecznego? Czy kupno pierwszego rowerka biegowego od kiedy dziecko tylko osiągnie odpowiedni wiek jest dobrym pomysłem?

Zakup rowerka biegowego - porady

Jeśli chcemy zaopatrzyć nasze dziecko w pierwszy rowerek biegowy musimy uwzględnić również kilka innych aspektów. Przemyśleć, jaka pora roku czy miesiąc będzie odpowiedni na pierwszą jazdę i kiedy na rowerku biegowym najlepiej uczyć się poruszać. Powoli przyzwyczajać maluszka do sprzętu i dać mu się z nim oswoić już w domu. Tak więc biegówka powinna być zakupiona w pewnej odległości czasowej od pierwszej jazdy. Początkowo należy korzystać z rowerka biegowego kiedy jest ładna pogoda. Takie warunki zapewniają odpowiednią przyczepność do podłoża oraz większą stabilność. 

Rowerek biegowy kiedy - manima

O tym jak dobrać rower do wzrostu dziecka pisaliśmy w osobnym artykulem ale przypominamy najważniejsze informacje. Zwrócić uwagę na regulację kierownicy i siodełka. Dodatkowo wybrać odpowiedni rodzaj kół. Maluch, który dopiero uczy się jeździć powinien dobrze czuć sprzęt, a kółka nie mogą się ślizgać czy stwarzać dodatkowego niebezpieczeństwa. Od kiedy jazda na rowerku biegowym stanie się bardziej pewna i intuicyjna możemy pozwolić sobie na zakup mniej stabilnych, jednocześnie większych urządzeń. 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 5115 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-14
Zamówienie zrealizowane szybko i sprawnie.
2024-04-09
ok
pixel