Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Najlepsze zabawki wspomagające rozwój dla dzieci z ADHD, Aspergerem

2023-03-31
Najlepsze zabawki wspomagające rozwój dla dzieci z ADHD, Aspergerem

Niestety tak jak i dorośli, dzieci również mogą zmagać się z różnymi chorobami w codziennym życiu. Często możemy usłyszeć o ADHD, a także chorobie Aspergera, która jest łagodniejszą formą zaburzeń ze spektrum autyzmu. Dowiedz się, więc jakie zabawki dla dzieci z adhd lub aspergerem będą najlepsze.

Zabawki wspomagające rozwój najmłodszych

Na samym początku przyglądniemy się, jak to jest w przypadku najmłodszych dzieci. Każde małe dziecko, które dopiero zapoznaje się z otaczającym go światem wymaga stałej opieki i pomocy rodziców. W tym także czasie maluch rozwija coraz to nowsze umiejętności, które warto doskonalić. Mogą okazać się tutaj pomocne wszelkiego rodzaju zabawki wspomagające rozwój. Wymienia się wśród nich m.in.: zabawki sensoryczne, a także manualne.

Zabawki sensoryczne dla najmłodszych, pełnią pewnego rodzaju funkcję zabawek terapeutycznych. W tak młodym wieku maluszek ma do czynienia z wieloma bodźcami, przez co może go to czasem przytłaczać. Omawiane zabawki, nie powinny także zawierać zbyt dużo elementów, aby nie stanowiły zagrożenia dla dziecka.

Zarówno zabawki manualne, jak i sensoryczne, dają możliwość rozwijania koncentracji, koordynacji ręka-oko oraz sprawności manualnej. Przedmioty sensoryczne powinny pozwalać przełamywać niechęć, która związana jest z dotykaniem rzeczy o konsystencji niestandardowej. Taka sytuacja może często występować u maluszków, które są nadwrażliwe dotykowo.

zabawki dla dzieci z adhd

Zabawki dla dzieci z ADHD

Powszechnie wszystkim znane ADHD, czyli nadpobudliwość psychoruchowa, objawia się coraz częściej u dzieci. Trudno się temu wszystkiemu dziwić, ponieważ w obecnych czasach żyjemy w ciągłym biegu, a w takiej sytuacji dziecko może czuć się zagubione lub przebodźcowane.

Dzieci, które chorują na ADHD są najczęściej nadpobudliwe, mają problemy z koncentracją, bywają także agresywne oraz gadatliwe. Okazuje się, że pomocne mogą być tutaj specjalne zabawki dla dzieci z adhd oraz pomoce edukacyjne. Można tutaj wymienić kilka grup zabawek.

Wśród nich znajdują się zabawki, które wymagają dużej energii, ruchu od dziecka lub takie, które skupią się z kolei na koncentracji oraz takie, które budują umiejętności społeczne, pracy z drugą osobą. Pamiętajmy jednak że u każdego dziecka może się sprawdzić inna zabawka. Nie panikujmy również od razu, jeśli okaże się, że nasze dziecko jest nadpobudliwe. Dzięki różnym sposobom, możemy mu pomóc w radzeniu sobie z emocjami.

Zabawki, które mogą się sprawdzić dla dzieci z ADHD

Skupmy się teraz na pierwszej wymienionej grupie, czyli zabawki ruchowe. Możemy zaliczyć do nich m.in.

Świetnym pomysłem mogą okazać się także gry zręcznościowe, które wymagają ruchu na świeżym powietrzu. U dzieci nadpobudliwych, często lepsze skupienie jest po wykonaniu wysiłkowego zadania.

Wśród zabawek dla dzieci z adhd powinny znaleźć się także maskotki sensoryczne, które posiadają specjalne żłobienia, włoski lub kolce. Dzięki temu zaspokaja się deficyt doznań dziecka, poprzez stymulację dotyku.

Wśród drugiej grupy zabawek, które powinny stawiać nacisk na między innymi doskonalenie koncentracji oraz umiejętności życia społecznego, są m.in. gry, dzięki którym dziecko może wyrazić co czuje i podzielić się tym z drugą osobą. Ćwiczenie koncentracji może odbywać się dzięki wszelkiego rodzaju układankom, klockom, a także dzięki grom zręcznościom, np. grze w łowienie rybek. Postaw na zabawki wspomagające rozwój!

zabawki terapeutyczne

Zabawki dla dzieci z Aspergerem

Dzieci, które posiadają zespół Aspergera czują się często przytłoczone. Wpływ na to ma fakt, że czują, widzą oraz słyszą otaczający je świat intensywniej niż inni ludzie, a także rówieśnicy. Z pewnością jest to dla nich uciążliwe. Pomocne mogą okazać się zabawki terapeutyczne, dzięki którym możliwa jest poprawa samopoczucia dziecka.

Zauważono, że dzieci dotknięte Aspargerem mogą mieć problemy z komunikowaniem się. Często nie rozumieją żartów, interpretują dosłownie zasłyszane zdania, a także ćwiczą po cichu zdanie, przed jego powiedzeniem. Osoby takie koncentrują się konkretnie na określonym ich zakresie.

Jakie więc, zabawki dla dzieci z Aspergerem mogą być najlepsze? Do ćwiczenia pracy w grupie, świetnie sprawdzą się gry zespołowe, gdzie należy się zaangażować. Wymienia się tutaj, m.in. dyski do gier sensorycznych. Dzięki temu dziecko może również rozwinąć swoją kreatywność.  

Zabawki terapeutyczne dla dzieci z Aspergerem

Stymulacja sfery emocjonalno-społecznej jest bardzo ważna, tak samo jak nauka integracji sensorycznej. Ze względu na doświadczanie nadmiernej lub niedostatecznej wrażliwości na światło, dźwięk, dotyk oraz smak, dzieci chorujące na Aspergera przejawiają opóźniony rozwój motoryczny. Warto więc zadbać o zabawki, które stawiają na motorykę.

Dla mniejszych dzieci mogą to być na przykład: sortery, stoliki edukacyjne, przebijanki i jeździki pchacze. Trafienie młoteczkiem w wybrany punkt, włożenie odpowiedniego kształtu, czy nauka koordynacji całego ciała to świetne zabawki terapeutyczne. U starszych dzieci mogą sprawdzić się różnego rodzaju klocki, koraliki i pop it.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 5194 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-08
Wszystko ok, polecam
2024-06-03
Przesyłka blyskawiczna. Polecam sklep i sprzedawcę
pixel