Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kreatywne zabawki, do zabawy dzieci z rodzicami

2024-04-09
Kreatywne zabawki, do zabawy dzieci z rodzicami

Kreatywne zabawki pełnią rolę narzędzia edukacyjnego dzieci. To nie tylko świetna opcja na spędzenie wolnego czasu, ale również rozwój wyobraźni oraz kreatywności. Dzięki kreatywnym, rodzinnym zabawom wzmacniamy relację z pociechą.

Rozwój kreatywności dziecka poprzez zabawę

Nierozłącznym elementem dzieciństwa jest zabawa, a co za tym idzie zabawki. Odpowiedni dobór może pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka, biorąc pod uwagę m.in. zdolności manualne, matematyczne, językowe, jak również rozwój wyobraźni oraz kreatywności. W tym artykule skupimy się w głównej mierze na zabawkach edukacyjnych oraz kreatywnych.

Strzałem w dziesiątkę mogą okazać się zabawki, które zachęcają do wyrażenia siebie i swoich pomysłów. Stanowią one zarówno świetne źródło rozrywki, jak również są świetnym narzędziem do stymulacji myślenia twórczego. Pociechy mogą eksperymentować, odkrywać, doświadczać oraz uczyć się nowych rzeczy.

W trakcie zabawy kreatywnej, ma miejsce nauka rozwiązywania problemów,  poprzez radzenie sobie z wyzwaniami. Zabawki rozwijające kreatywność oraz edukacyjne mogą być odpowiednio dobrane do zainteresowań dziecka, przez co będą jeszcze bardziej atrakcyjne.

Zabawa z rodzicami, jako atrakcyjna forma spędzania czasu

Poprzez wspólną zabawę, między dzieckiem, a rodzicem może zaciskać się silna więź rodzinna. Wspólne spędzanie czasu na zabawie, może okazać się dla pociechy niezapomnianym doświadczeniem, stymulującym umysł oraz emocje malucha. Gdy rodzice biorą udział w zabawie, dzieci czują się ważne i docenione. Sprzyja to budowaniu ich poczucia własnej wartości i pewności siebie.

Wspólna zabawa może odbywać się wykorzystując kreatywne zabawki. Są to m.in.: zestawy do malowania, zestawy z modeliną, zestawy do tworzenia magnesów oraz kreatywne klocki. Wspólne działania zachęcają malucha do komunikacji, współpracy oraz wyrażania własnej opinii.

Dla rodziców zabawa z dziećmi stanowi także okazję do relaksu i oderwania się od codziennych obowiązków. Wspólne chwile pełne śmiechu, radości i twórczego eksperymentowania tworzą wspomnienia na całe życie. Rodzice mogą obserwować, jak ich pociecha się rozwija i nabywa nowych umiejętności.

zabawki edukacyjne

Gry i puzzle - zabawki rodzinne

Gry i puzzle często integrują do zabawy całą rodzinę, przynosząc wiele frajdy zarówno młodszym, jak i tym starszym uczestnikom gry. Rozgrywka uczy komunikacji, współdziałania oraz często strategicznego myślenia, co wpływa pozytywnie na rozwój umiejętności logicznego myślenia.

Wspólne układanie puzzli to świetny sposób na spędzenie rodzinnego czasu. Ta czynność rozwija cierpliwość, koncentrację oraz spostrzegawczość. Wybierając gry i puzzle, zwróćmy uwagę na ilość oraz wielkość elementów, a także tematykę, aby była atrakcyjna dla dziecka. Puzzle powinny być dobrane do wieku oraz umiejętności dziecka. Zbyt małe elementy mogą być niebezpieczne, a ich zbyt duża ilość może okazać się przytłaczająca i zniechęcająca dla dziecka. Puzzle skierowane dla dzieci tworzy np. marka CzuCzu:

Wśród kreatywnych gier i puzzli znajdują się również gry rodzinne towarzyskie, a jedną z najpopularniejszych jest gra Kalambury. Kluczowa jest tutaj umiejętność kreatywnego zaprezentowania hasła poprzez pokazywanie lub rysowanie. Innymi propozycjami na kreatywne spędzenie czasu są gry: Jumanji, Księga cudów oraz gry z serii Escape Room od Alexandra.

Zabawki edukacyjne - kreatywne zestawy

Wśród nazwą kreatywne zestawy mogą kryć się tak na prawdę przeróżne zestawy. Pierwszym przykładem są zestawy do rysowania oraz malowania. Zawierają one często różne akcesoria tj. farby, kredki oraz pisaki, które pozwalają na eksperymentowanie z różnymi technikami. To świetny sposób na wyrażenie emocji poprzez sztukę.

Kolejna kreatywna zabawka to zestaw do tworzenia z gliny lub modeliny. Rozwija on zarówno kreatywność, jak również zdolności manualne dziecka. Poprzez formowanie różnych kształtów i figur dziecko rozwija także wyobraźnie przestrzenną.

Wśród kreatywnych zestawów nie może zabraknąć zestawów do samodzielnego tworzenia magnesów. Efekt tej atrakcyjnej formy zabawy może dumnie prezentować się n lodówce. Możliwość tworzenia różnych kształtów, sprawia, że taki zestaw jest idealny zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca.

Ostatnie już zabawki edukacyjne w formie kreatywnych zestawów obejmują pakiet koralików do stworzenia bransoletek oraz naszyjników. Dziecko może stworzyć unikalną biżuterię rodzicowi oraz w drugą stronę, rodzic dziecku. Taki zestaw koralików należy jednak podarować nieco starszemu dziecku, aby była to zabawka w pełni bezpieczna.

kreatywne zabawki

Kreatywne zabawki - klocki

Klocki są narzędziem, które pozwala na rozwój wielu elementów:

  • zdolności manualnych,
  • wyobraźni przestrzennej,
  • kreatywności,
  • umiejętności logicznego myślenia,
  • umiejętności planowania,
  • współpracy.

Niezależnie od wieku, klocki pozwalają na tworzenie niesamowitych konstrukcji. Te zabawki edukacyjne pozwalają na rodzinną zabawę, tworzenie własnych światów oraz historyjek. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą czerpać radość z konstruowania. Można, więc powiedzieć, że są to uniwersalne zabawki dla dzieci w każdym wieku. Dobór odpowiednich zestawów może skończyć się kilku godzinnym budowaniem.

Warto więc przed zakupem wziąć pod uwagę wiek dziecka, materiał wykonania, ilość elementów oraz tematykę. Pozwoli to na stworzenie bezpiecznej przestrzeni do rozwoju kreatywności dziecka.

Zdjęcia:
©jacoblund via Canva.com
©mouse-family via Canva.com
©josemanuelgelpi96 via Canva.com

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 5150 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Jestem bardzo Zadowolona, zgodne z opisem , szybka dostawa
2024-05-20
Super sprawnie i jakościowe. Polecam
pixel