Jakie zabawki rozwijają pamięć u dzieci?
Zabawki dla dzieci możemy wykorzystywać na wiele różnych sposobów! Nasze wspólne zabawy mogą prowadzić do rozwoju zdolności motorycznych, poprawy koncentracji, wspierania kreatywności, czy uczenia dzieci radzenia sobie w nowych sytuacjach. Jak wykorzystać zabawki, by rozwijać pamięć naszych maluchów? Które się do tego nadają?
Zabawki rozwijające pamięć dziecka - czyli jakie?
Do zabawek, które rozwijają pamięć dzieci należą:
- gry (np. memory),
- układanki,
- puzzle dopasowane do umiejętności dziecka,
- koraliki,
- sortery,
- klocki,
- książeczki,
- instrumenty muzyczne (np. zestawy zawierających bębenki, kastaniety, dzwonki oraz marakasy)
Zabawki edukacyjne - jak wykorzystać je w zabawie z dzieckiem?
Dobre zabawki wspomagają rozwój dzieci, ale najważniejsze jest umiejętne wprowadzenie ich do wspólnej zabawy i sprawienie, że stają się jeszcze bardziej atrakcyjne! Przykładem może być gra typu memory, która polega na odkrywaniu poszczególnych kart i zapamiętywaniu ich położenia, a następnie odnajdywaniu par. Taka zabawa może jednak szybko się znudzić, dlatego jako rodzice możemy wprowadzić elementy, które uatrakcyjnią zabawę. Jedną z opcji jest umieszczenie połowy kart na podłodze lub stole w jednym pomieszczeniu, a połowy w drugim pokoju. Dzieci muszą wtedy odkryć jedną kartę w salonie, a następnie odnaleźć drugą w innym pomieszczeniu. Łączymy zatem rozwijanie pamięci z elementami ruchu! Inną jest rozłożenie kart w jednym pokoju, ale w różnych miejscach.
Ćwiczenie pamięci u dziecka przy pomocy zabawek
Zwykłe zabawki, jak lalki, klocki lub samochodziki możemy wykorzystać tworząc kompozycje, które dziecko ma zapamiętać i powtórzyć lub znaleźć różnice, gdy wprowadzimy zmiany. Kolejna zabawa polega na schowaniu kilku wcześniej pokazanych i opisanych wspólnie z dzieckiem rzeczy do nieprześwitującego woreczka. Maluch wkładając do niego rączkę ma za zadanie zgadnąć, który przedmiot trzyma. Wykorzystujemy w ten sposób zmysł dotyku i kojarzenie go z zapamiętanymi zabawkami. Co ciekawe, istnieją także gotowe zestawy memory dotykowego. Pamięć dzieci rozwija się także podczas prostych czynności, czyli śpiewania piosenek, powtarzania wierszyków lub naśladowania tanecznych ruchów.
Chcąc wspomagać pamięć naszych dzieci, możemy czasem stać się na chwilę aktorami i pozwolić dziecku wyreżyserować treść książeczki, którą właśnie wspólnie przeczytaliśmy! A jak możemy wykorzystać instrumenty? Wspólnie powtarzajmy rytm! Pamiętajmy, że finalnie najważniejsza jest dobra zabawa i wspólne spędzony cudowny czas! Bawiąc się, tworzymy wspomnienia naszych dzieci.