Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie zabawki dla dziecka z autyzmem?

2021-08-26
Jakie zabawki dla dziecka z autyzmem?

Dzieci chore na autyzm, są jeszcze bardziej wymagające niż zwykłe dzieci, to samo tyczy się wyboru zabawek. Mimo że zabawki dla dzieci z autyzmem, nie różnią się niczym od zwykłych, należy pamiętać, iż dzieci te bawią się nimi inaczej i mają zupełnie inne podejście. Na co więc należy zwrócić uwagę?

Objawy autyzmu u dziecka

Zaburzenie ze spektrum autyzmu, diagnozuje się najczęściej między drugim a trzecim rokiem życia dziecka, choć są przypadki wykrycia autyzmu już we wczesnej fazie rozwoju u niemowląt. Objawami może być trudność w nawiązywaniu kontaktu, brak uśmiechu na widok rodziców, uboga mimika czy brak gaworzenia.

Ważne jest to, aby zaburzenie zostało jak najszybciej zdiagnozowane, wtedy należy rozpocząć odpowiednią terapię, jest ona oczywiście prowadzona w formie zabawy, dlatego też odpowiednie zabawki są tak ważne dla dzieci z tym zaburzeniem.

Kup już teraz:

Cymbałki z młoteczkiem oraz wbijak 2w1

Przejdź do produktu

Zabawki dla dziecka z autyzmem

Nie istnieje chyba zabawka, która spodoba się każdemu dziecku, każde z nich różni się od siebie, ma własne predyspozycje oraz ulubione zabawy, pod tym względem dziecko z zaburzeniem nie różni się niczym od dziecka w pełni zdrowego, należy więc znać preferencje dziecka dotyczące zabawek i na ich podstawie dobrać odpowiednią z nich. 

Zabawki są ogromną pomocą w terapii i pracy z dzieckiem, pobudzają one koordynację wzrokowo-ruchową oraz wspomagają koncentrację, należy też zwrócić uwagę na ich funkcję stymulacyjną. Rodzic powinien wiedzieć, czy dziecko zwraca uwagę na fakturę zabawki, lubi dźwięki, w jaki sposób bawi się zabawkami. Ważna jest obserwacja malucha oraz oczywiście konsultacja z terapeutą. Zakup zabawek dla dzieci z autyzmem sprawia szczególny problem, w przypadku kupna prezentu.

Rodzaje zabawek dla dziecka z autyzmem

  • Zabawki sensoryczne - To zabawki odpowiednie dla dzieci z autyzmem, u których przejawia się on między innymi zaburzeniami sensorycznymi (czyli niedostateczną, lub nadmierną reakcją na bodźce). Przykładem zabawek sensorycznych mogą być np: instrumenty muzyczne, puzzle, klocki o różnych fakturach, piłki z wypustkami, układanki oraz wszelkiego rodzaju zabawki do gniecenia lub lepienia takie jak gniotki czy plastelina. Należy wybrać odpowiednią zabawkę, kierując się tym, z jakim zmysłem ma problem dziecko. Dla przykładu instrument muzyczny nie pobudzi zmysłu wzroku, a książeczka z obrazkami nie pobudzi zmysłu słuchu.
    Zabawki dla autystycznych dzieci
  • Zabawki wspierające rozwój ruchowy  - Są to zabawki, które zachęcają dzieci do ruchu, którego każde dziecko potrzebuje jak najwięcej, mogą to być huśtawki, piłki, trampoliny itp.
  • Zabawki wspierające rozwój społeczny - Dzieci z autyzmem mają problem z nawiązywaniem kontaktu z ludźmi, komunikacją oraz okazywaniem emocji. Można wspomóc je odpowiednimi zabawkami takimi jak: książki, gry planszowe zachęcające do współpracy z innymi oraz maskotki.
    Zabawki dla dzieci z autyzmem
  • Zabawki wspierające rozwój mowy - Na przykład zabawkowe telefony, bańki mydlane zapewniające ćwiczenie oddechowe, czy kredki, które pozwolą dzieciom rysować, a następnie opowiadać o swoich małych dziełach to zabawki które wspierają rozwój mowy u dziecka z zaburzeniem autyzmu.

Szukasz zabawek dla dziecka z autyzmem?

Sprawdź polecane przez nas produkty

Pokaż wszystkie

Zabawki dla autystycznych dzieci

Zakup zabawki dla autystycznych dzieci, należy oczywiście skonsultować z lekarzem, który doradzi jaka będzie najlepsza dla naszego dziecka. Należy też unikać zabawek, które pobudzają więcej niż dwa zmysły oraz tych wydających zbyt dużo dźwięków, oraz mocno jaskrawych, w przypadku dzieci z autyzmem wszystko musi mieć umiar i być odpowiedni stonowanie.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 5150 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
SZYBKA REAKCJA I REALIZACJA ZAMÓWIENIA
2024-05-18
Ok
pixel