Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dobrać rower do wzrostu dziecka?

2022-01-20
Jak dobrać rower do wzrostu dziecka?

Wybór rowerku dla dziecka to nie taka prosta sprawa. Dostępne jest bardzo wiele ofert o różniących się parametrach. Bardzo duże znaczenie ma wzrost malucha. Warto przeanalizować kwestie związane z rozmiarem ramy a wzrostem dziecka, a także zapoznać się z innymi informacjami na ten temat.

Jak dobrać rower do wzrostu?

Pierwszy rowerek dla każdego malucha powinien być dopasowany do jego aktualnych umiejętności, np. rowerek biegowy. Można go dobrać w bardzo prosty sposób. Jednak wybór jednośladów z pedałami jest już bardziej skomplikowany. Rozmiar ramy a wzrost dziecka to pierwsze kryterium. Jest on podawany w centymetrach lub calach.

Dobierając rower dla dziecka, należy przede wszystkim zmierzyć długość jego nóżek po stronie wewnętrznej. Najbardziej popularnym sposobem jest poproszenie malucha, aby ścisnął udami książkę. Książka powinna być umieszczona tak wysoko, jak tylko się da. Następnie można zmierzyć długość od górnej krawędzi do podłogi. 

Rozmiar ramy a wzrost

Po dokonaniu pomiarów, można mniej więcej określić, które modele rowerków będą dobre dla dziecka. Podczas siedzenia na siodełku dziecko powinno móc swobodnie dotknąć nogami podłoże. Przy tym kolana nie mogą być zgięte, ani przeprostowane

Ile cali powinny mieć rowerki?

Rozmiar ramy a wzrost to bardzo ważna kwestia. Można także dobrać rozmiar mniej więcej pod wiek dziecka, jeżeli nie jest ono bardzo niskie lub bardzo wysokie jak na swój wzrost. Warto pamiętać, że:

  • nogi o długości 30 - 40 cm, to wynik typowy dla dziecka w wieku od dwóch do czterech lat, dla niego najlepszy będzie rowerek o kołach 12 cali, 
  • nogi o długości 50 cm mają dzieci od czterech do sześciu lat, najlepszy rozmiar kół to 16 cali, 
  • nogi o długości 53 - 58 cm to standardowy wynik dla dzieci w wieku od pięciu do ośmiu lat, w takim wypadku rama powinna mieć rozmiar 11 - 13 cali, a opony rozmiar 20 cali, 
  • nogi o długości 60 - 70 cm mają dzieci mające około dziewięciu lat i wzwyż, rama to 13 - 15 cali, natomiast rozmiar opon to 24 cale, 
  • nogi dłuższe niż 70 cm pasują do ramy 16 calowej i kół o rozmiarze 26 cali.

Przestrzegając powyższej zasady można bez problemów odpowiedzieć na pytanie jak dobrać rower do wzrostu dziecka. Oprócz tego, należy też zwrócić uwagę, aby mały rowerzysta miał dobrze dopasowaną kierownicę oraz siodełko. Nie powinno się kupować za dużego rowerka na zapas, ponieważ dziecko nie będzie się czuło na nim pewnie i może się zniechęcić do jazdy. Zastanawiając się jaki rozmiar ramy a wzrost dziecka, warto przeanalizować powyższe wskazówki.

Na co oprócz wzrostu zwrócić uwagę dobierając rower dla dziecka?

jak dobrać rower do wzrostu

Wybierając rower dla dziecka, oprócz wzrostu malucha należy także zwrócić uwagę na kilka innych kwestii. Przede wszystkim rower nie powinien być za ciężki. Dziecko nie będzie w stanie jeździć zbyt ciężkim rowerem. Powinny być wykonane z aluminium, które jest najlżejszym materiałem. 

Ważny jest także kolor. Młodsze dzieci z pewnością chętniej będą się uczyły jeździć, jeśli rowerek będzie się prezentował atrakcyjnie. Producenci oferują bardzo atrakcyjne oferty dla najmłodszych. 

Do pierwszego roweru dla dziecka warto także dokupić zestaw najważniejszych ochraniaczy. Z pewnością przyda się kask na rower, a także właściwe odblaski i ochraniacze na kolana. Warto odpowiednio przygotować małego rowerzystę do jazdy i wiedzieć w jaki sposób dobrać rower do wzrostu.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 5200 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-10
Szybko i fachowo
2024-06-04
Super lokomotywa,synek bardzo zadowolony
pixel