Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Gra Dobble - zasady. Jak grać?

2022-07-28
Gra Dobble - zasady. Jak grać?

Dobble to zręcznościowa gra karciana, która świetnie sprawdzi się zarówno na szalonej imprezie, jak i w spokojnym domowym zaciszu. Graj z dziewczyną, rodzicami, przyjaciółmi, z kim tylko chcesz. Nie potrzebujesz żadnego doświadczenia, w dobble zasady są naprawdę proste, wszystkiego nauczysz się w kilka minut. Jeśli chcesz zrozumieć jak się gra w dobble, przekażę ci w poniższym artykule cała, niezbędną wiedzę do rozpoczęcia rozgrywki.

Gra dobble zasady

Na samym początku przyjmy się strukturze kart. Jak widzisz, każda z nich ma na sobie narysowane różne symbole (takie jak czaszka, dinozaur, smok itp.) Twoim zadaniem podczas rozgrywki będzie jak najszybsze dostrzeżenie i sparowanie ze sobą kart o tym samym symbolu (ten sam wzór, kolor, wielkość może się różnić).

Pamiętaj, że dobble jest skonstruowany w taki sposób, że istnieje tylko jeden wspólny symbol dla dwóch kart.  Wyciągnij dwie karty z potasowanej tali, ułóż w widocznym miejscu, i na sygnał odkryj obydwie z nich. Osoba, która jako pierwsza głośno nazwie symbol znajdujący się na obydwóch kartach wygrywa. Teraz wiesz już jak się gra w dobble, możesz rozpoczynać zabawę.

jak sie gra w dobble

Gra dobble zasady - tryby rozgrywki

Właśnie poznaliśmy podstawowe zasady rozgrywki, jak sam widzisz, w grze dobble zasady są naprawdę proste. W instrukcji przewidziane są jednak liczne urozmaicenia rozgrywki, określone mianem mini-gier.

Mini-gry można by nazwać po prostu różnymi trybami rozgrywki, które wnoszą do dobble zasady, jakich nie było wcześniej. Żeby nie komplikować, szczegółowo, w punktach opiszę, każdą z mini-gier przedstawiona w instrukcji.

Piekielna wieża - dobble zasady

 1. Potasuj talię kart, następnie rozdaj każdemu z graczy po jednej karcie, pozostaje ona zakryta!
 2. Następnie utwórz z pozostałych kart odkryty stos na środku stołu ( w dobrze widocznym miejscu).
 3. Na dany znak, każdy z graczy odsłania swoją kartę i stara się jak najszybciej odszukać na wierzchniej karcie głównego stosu obrazek, pasujący do jakiegokolwiek obrazka z jego karty i nazwać symbol na głos.
 4. Gracz, który jako pierwszy wykonał tę aktywność poprawnie, zabiera kartę ze stosu i posługuje sie nią w następnej rundzie jako swoją kartą wierzchnią (według zasady powyżej).
 5. Gra kończy się w momencie, kiedy wszystkie karty zostały już przywłaszczone przez zawodników, wówczas wygrywa ten spośród nich, który zgromadził najwięcej kart.

Studnia - jak sie gra w dobble

Ten tryb rozgrywki w dobble, zasady ma bardzo podobne do wcześniejszej wersji. Można by powiedzieć, że odwraca jedynie porządek gry. Zamiast zbierać karty, będziemy się ich pozbywać.

 1. Potasuj Potasuj karty i rozdaj wszystkie z nich, poza jedną, zakryte pomiędzy graczy zaczynając od tego, który wygrał ostatnim razem.
 2. Pozostałą kartę połóż odkrytą na stole.
 3. Na sygnał, każdy z graczy odsłania wierzchnią kartę ze swojego stosu i stara się jak najszybciej położyć ją na wspólnym stosie, oczywiście musi spełnić podstawowe założenie dobblowych zasad, czyli jednocześnie nazwać, i znaleźć pasujące do siebie symbole.
 4. Wygranym zostaje osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich swoich kart.

Parzy! - gra dobble

 1. Potasuj talie i rozdaj po jednej karcie każdemu z uczestników
 2. Karty zostają zakryte na stole, przykryte dodatkowo ręką właściciela
 3. Na sygnał, każdy z uczestników zabawy odsłania swoją kartę i szuka innej karty posiadającej wspólny element
 4. W momencie, w którym znajdzie go i nazwie, przekazuje swoją kartę właścicielowi drugiej z nich
 5. Jeśli teraz uda mu się znaleźć inny obrazek spośród kart nie będących w jego posiadaniu, przekaże kolejnemu graczowi obydwie z nich
 6. I tak do momentu aż jeden z graczy pozostanie z wszystkimi kartami
 7. Grę można powtarzać dowolną ilość rund bądź do wyczerpania talii

gra dobble zasady

Złap je wszystkie! - dobble

 1. Na początku potasuj karty i rozdaj po jednej, zakrytej, każdemu z graczy a następnie, jedną odkryj i połóż na środku.
 2. Na sygnał, zawodnicy odkrywają swoje karty.
 3. Ten kto pierwszy znajdzie parę zabiera obie karty i odkłada na bok.
 4. Zaczyna sie następna runda (powtórz czynności od 1 do 3)
 5. Gra kończy się w momencie gdy skończą się wszystkie karty. Wygrywa ten kto uzbiera najwięcej z nich.

Zatruty podarunek - dobble gra karciana

 1. Potasuj karty i rozdaj po jednej, zakrytej, każdemu z graczy. Pozostałe umieść odkryte na środku.
 2. Na sygnał gracze odkrywają swoje karty. W tym trybie gry, będziemy skupiać sie na kartach przeciwników, starając się sparować je z kartą ze środka.
 3. Jeśli znajdziemy cechy wspólne, między kartą przeciwnika a kartą ze stosu, kładziemy kartę ze stosu na karty przeciwnika, odkrywając tym samym nową kartę na głównym stosie.
 4. Gra kończy się razem z rozdaniem wszystkich kart. Wygrywa ten co ma ich najmniej.

Jak się gra w dobble - podsumowanie

Jak widzimy, gra dobble zasady posiada naprawdę dziecinnie proste . Mam nadzieję że po lekturze tego artykułu, rozwiałem wszystkie twoje wątpliwości dotyczące zasad gry, i teraz już wiesz jak należy grać w dobble.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 5202 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-18
super
2024-06-16
Bardzo szybka dostawa
pixel