Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Edukacyjne gry planszowe - sposób na naukę przez zabawę

2023-05-12
Edukacyjne gry planszowe - sposób na naukę przez zabawę

Świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, są gry dla dzieci edukacyjne. Łączą one ze sobą, dużą ilość zabawy oraz walory edukacyjne. Dowiedz się jaka gra sprawdzi się w przypadku Twojego dziecka.

Czym kierować się podczas wyboru gry edukacyjnej dla dziecka?

Nie ma nic dziwnego w tym, gdy rodzice pragną, aby dziecko podczas zabawy, uczyło się nowych umiejętności. Z pomocą przychodzą wtedy gry edukacyjne, które sprawdzają się świetnie dla dzieci w różnym wieku. Dzięki niesionym przez nie walorom edukacyjnym, cieszą się ogromną popularnością.

Warto zastanowić się jednak, jak wybrać najlepszą grę dla swojego dziecka. Na rynku dostępnych jest ich bowiem cała masa. Z pewnością musimy kierować się wiekiem pociechy, aby zabawka była bezpieczna, a także nie wymagająca za bardzo, ponieważ może wtedy zostać szybko odłożona i zapomniana.

Innym czynnikiem, jest także zainteresowanie przyszłych graczy. Gry edukacyjne dla dzieci powinny być dobrane pod względem tematyki, która interesuje dziecko. Możemy wziąć także pod uwagę potrzeby edukacyjne gracza. Może on bowiem podczas zabawy doskonalić naukę języka polskiego, angielskiego, a także zdolności matematyczne, w tym liczenie. Warto, więc wcześniej podpytać dziecko/rodzica, czym na ten moment się interesuje lub czego się uczy.

Gry dla dzieci edukacyjne – zalety jakie ze sobą niosą

Oprócz wielu korzyści edukacyjnych, które niosą za sobą edukacyjne gry dla dzieci, posiadają one także aspekt rozrywkowy. Są one bowiem rodzajem gier towarzyskich, które często angażują do zabawy wiele osób. Wśród najpopularniejszych gier, możemy wymienić planszówki.

Omawiane gry, są świetną opcją na spędzenie czasu w gronie rodzinnym. Urozmaicają wolne wieczory, a także pochmurne dni. Świetna zabawa, nie jest jedyną zaletą, jakie niosą ze sobą gry edukacyjne, są to także:

  • nauka logicznego myślenia,
  • ćwiczenie koncentracji,
  • poszerzanie zasobu słownictwa,
  • pobudzenie wyobraźni,
  • nauka zdrowej rywalizacji i zasad współzawodnictwa.

Dzięki zabawie, dzieci uczą się współpracować, a także dowiadują się na czym polega m.in. zwycięstwo. Nauka określonych zasad sprawia, że gracz przyswaja tzw. „zdrową rywalizację”. Często gry dla dzieci wymagają analizy, dzięki czemu pociecha ma za zadanie poszukać i znaleźć jak najlepsze rozwiązanie.

gry edukacyjne dla dzieci

Edukacyjne gry dla dzieci – najmłodsi

Tak jak można często usłyszeć, nauka najlepsza jest poprzez zabawę. Warto w ten sposób uczyć szczególnie najmłodsze dzieci, które dopiero zapoznają się ze światem słów, liczb, czy też kolorów. Na rynku dostępnych jest wiele takich edukacyjnych gier dla dzieci. Warto jednak zwracać uwagę na oznaczenia grup wiekowych.

Dla najmłodszych dzieci sprawdzą się między innymi gry, układanki od CzuCzu. Możemy tutaj wymienić między innymi: CzuCzu Akademia Litery lub Przeciwieństwa. Te gry dla dziecka edukacyjne zostały stworzone specjalnie w taki sposób, aby nie były zbyt trudne dla dziecka, lecz aby niosły ze sobą aspekt edukacyjny. Przyciągają uwagę dziecka, nie tylko dzięki barwnej kolorystyce, ale także dzięki ciekawym zadaniom.

Wśród wartych uwagi, są także gry z serii Pucio, gdzie główny bohater poprzez zabawę edukuje dziecko i zapoznaje je z otaczającym światem. Popularne w ostatnim czasie są także sortery oraz wbijaki, które ćwiczą zdolności manualne dziecka oraz refleks. Wymagają skupienia, dzięki czemu dziecko może ćwiczyć koncentrację.

Gry dla dzieci edukacyjne – dla starszych dzieci

Biorąc pod uwagę dzieci, które chodzą już do szkoły, możemy pomyśleć o urozmaiceniu im edukacji. Z pewnością duża ilość informacji, którą dostają w szkole może się nieco mieszać, powodując trudności w zapamiętaniu.

Jest to, więc świetny moment na urozmaicenie czasu wolnego poprzez edukacyjne gry dla dzieci, które wspierają naukę liczenia, ortografii, budowania zdań oraz naukę języków obcych. Dzięki nim dzieci mogą ćwiczyć komunikację oraz budowanie zdań m.in. w języku angielskim bez stresu. Taka zabawa pobudza mózg i wspiera w zapamiętywaniu nowych słówek.

Na rynku dostępne są także gry edukacyjne dla dzieci, które edukują w zakresie przyrody, w tym z anatomii człowieka, a także z geografii i historii, np. Poznaj Polskę Alexander. Nauka zasad ruchu drogowego może być również połączona z zabawą, co może być przydatne podczas zdawania na kartę rowerową oraz codziennego poruszania się po drodze.

edukacyjne gry dla dzieci

Gry edukacyjne dla młodzieży i dorosłych

Gdy pragniemy spędzić czas w gronie najbliższych, to pomocne może okazać się sięgnięcie do gier edukacyjnych. Niezależnie od okazji świetnie sprawdzą się tzw. klasyki, czyli m.in. warcaby lub chińczyk. Zawsze jednak musimy wziąć pod uwagę wiek wszystkich graczy, a także ich ilość.

Polecane gry edukacyjne dla dzieci, młodzieży, a także osób dorosłych, to m.in. Quiz Prawda czy Fałsz od Alexandra, która może stanowić ciekawostkę zarówno dla młodszych, jak i starszych graczy. Gra niesie za sobą sporo frajdy, a także co najważniejsze walory edukacyjne. 

Gwarantujące dobrą zabawę mogą okazać się także gry 5 Sekund oraz Taboo, gdzie oprócz dobrych odpowiedzi, trzeba zmierzyć się także z presją czasu. Te zabawy rozwijają kreatywność, spryt oraz wymagają od nas logicznego myślenia.  

Zdjęcia:
©olharomaniuk via Canva.com
©studioroman via Canva.com
©gettysignature via Canva.com

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

Edukacyjny sorter domek zabawka interaktywna dla dzieci

Edukacyjny sorter domek zabawka interaktywna dla dzieci

77,95 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 82,11 zł/1szt.Cena regularna 99,00 zł brutto/1szt.
Zabawka edukacyjna gra zręcznościowa wbijak z młotkiem dla dzieci

Zabawka edukacyjna gra zręcznościowa wbijak z młotkiem dla dzieci

58,95 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 62,08 zł/1szt.Cena regularna 72,99 zł brutto/1szt.
Drewniany sorter układanka montessori klocki tablice dla dzieci 48 elementów

Drewniany sorter układanka montessori klocki tablice dla dzieci 48 elementów

36,68 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 38,59 zł/1szt.Cena regularna 49,00 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 5203 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
Produkt zgodny z opisem, szybka dostawa. Polecam
2024-06-08
Wszystko ok, polecam
pixel