Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co to sa zabawki montessori?

2022-01-13
Co to sa zabawki montessori?

Maria Montessori to włoska pedagożka i jedna z pierwszych lekarek tego państwa, żyjąca na przełomie XIX i XX w. Swoją pracę pedagogiczną oparła na zanegowaniu tradycyjnego modelu edukacji opartego na unieruchomieniu dzieci w ławkach i przekazywaniu mu strumieniowo wiedzy. Szkolna ławka tłumi i ogranicza naturalną dziecięcą ciekawość świata.

Edukacyjne zabawki montessori

Maria Montessori swoje doświadczenia i jednocześnie teorię edukacji zwaną od tego czasu montessori zamieściła w książce „Domy dziecięce: metoda pedagogiki naukowej stosowana w wychowywaniu najmłodszych dzieci”. W swojej pracy Montessorii zwraca uwagę na nadmierne przebodźcowanie dziecka, które otoczone skomplikowanymi i kolorowymi zabawkami, wydającymi mnóstwo dźwięków może czuć się przytłoczone. W ten sposób autorka prowadzi swojego odbiorcę do przekonania, że to właśnie drewniane zabawki montessori będą optymalne dla percepcji dziecka. Jednocześnie podaje odbiorcy zestaw informacji odpowiadających na pytanie na co tak naprawdę dzieci najintensywniej reagują i czego potrzebują w swoim otoczeniu oraz czy klocki montessori spełniają takie oczekiwania. 

Drewniane zabawki Montessori dla dziecka

zabawki montessori

Według słynnej pedagożki zabawa jest podstawowym narzędziem przekazywania dzieciom ważnych umiejętności i wydobywania talentów z dzieci. Zabawki montessori to przykład zabawy, którą od najmłodszych lat należy proponować małemu dziecku. Stymulują one wyobraźnię, uruchamiają zdolności manualne, wypracowują koordynację i kreatywność. Zabawki sensoryczne, do jakich należą również klocki montessori  powinny rozwijać zmysły oraz sprawność motoryczną dziecka od najwcześniejszych miesięcy życia. 

Dzięki drewnianym klockom montessori charakteryzującym się ciekawymi kształtami, stonowanymi kolorami i elementami reliefu dziecko otrzymuje możliwość obserwacji, pod okiem dorosłego, przedmiotów w taki sposób, by zrozumieć ich walory użytkowe i funkcjonalne.

Dla kogo klocki montessorii?

klocki montessori

Wszystkie zabawki montessori zaprojektowane są dla dzieci w wieku od jednego roku do dwunastu lat, ze szczególnym uwzględnieniem grupy wiekowej pomiędzy trzy a sześć lat. Przedmioty te mają pomóc dzieciom być bardziej spontanicznym, ale też odpowiedzialnym i myślącym w sposób niezależny. Drewniane zabawki montessori uczą dzieci samokontroli oraz poszukiwanie własnych ścieżek rozwiązań i przeszkód. 

Różnice pomiędzy klockami montessori a klasycznymi zabawkami

O wyższości zabawek montessori na zwykłymi decyduje prostota i logika ich konstrukcji. Przypominają one trochę geometryczne łamigłówki. Dzieci uczą się rozróżniać trzy podstawowe struktury geometrii: trójką, koło i kwadrat, ale w taki sposób, że nie przeszkadzają im żadne poboczne elementy rozpraszające innymi kształtami i kolorami nie wznoszącymi ważnych informacji. Korzystając z klocków łamigłówka pozwala dzieciom umiejętnie i skutecznie dopasować właściwie elementy do przeznczonych dla nich otworów. Gdyby klocków było zbyt dużo dziecko mogłoby się pogubić i szybko zniechęcić do zabawy i rozwiązywania problemu. 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 5140 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-18
Szybko bez żadnych problemów
2024-04-28
Realizacja zamówienia przebiegła bardzo szybko. Polecam sklep manima
pixel