Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Bezpieczne zabawki dla niemowlaka - co wybrać?

2023-06-09
Bezpieczne zabawki dla niemowlaka - co wybrać?

Decydując się na zakup zabawki dla małego dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników, dzięki którym będziemy wiedzieć, że jest ona bezpieczna dla dziecka. Dowiedzmy się, więc jakie zabawki sprawdzą się dla niemowlaków i nie będą stwarzać dla nich niebezpieczeństwa. 

Bezpieczne zabawki dla najmłodszych, czyli jakie?

Stając przed wyborem zabawki dla dziecka, musimy z pewnością zadbać o bezpieczeństwo obdarowanego. Dobór odpowiedniego przedmiotu jest szczególnie ważny, jeśli chodzi o niemowlaki. Musimy wziąć pod uwagę potrzeby dziecka i jego rozwój. Bezpieczne zabawki dla niemowląt powinny jednocześnie przykuć uwagę dziecka i stymulować rozwój.

Na co więc, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę:

  • oznaczenia wiekowe,
  • posiadane certyfikaty bezpieczeństwa,
  • wielkość,
  • liczba elementów,
  • materiał.

Z pewnością bezpieczne zabawki dla niemowlaka są dobrane odpowiednio do jego wieku. Znalezienie odpowiedniej zabawki stanowi często duże wyzwanie dla osób, które nie wiedzą czym można obdarować kilkumiesięcznego maluszka. Bowiem inną rzecz kupimy dla noworodka, który ma kilka dni, a inną dla 8 miesięcznego niemowlaka. Podczas zakupów weźmy pod uwagę wymienione powyżej czynniki, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy, bawiąc się naszym upominkiem. Przedmiot nie powinien posiadać ostrych zakończeń oraz małych elementów, które dziecko może połknąć. Materiał powinien być przyjemny w dotyku, aby jeszcze bardziej przyciągnął uwagę malucha. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które mogą okazać się trafionym prezentem dla niemowlaka.

 bezpieczne zabawki dla niemowlat

Zdrowe zabawki dla niemowląt, czyli zabawki sensoryczne

Świetnym pomysłem, gdy zastanawiamy się nad prezentem dla niemowlaka, może być zabawka sensoryczna. Decyduje się na nią wiele osób, ponieważ wspiera maluszka w rozwoju oraz integracji sensorycznej. Zadaniem takiego przedmiotu jest stymulacja zmysłów: wzroku, dotyku, słuchu, czy też węchu.

Pamiętajmy, że dziecko dopiero zapoznaje się z otaczającym go światem i uczy nowych rzeczy. Dlatego tak ważny jest stopniowy rozwój umysłowy oraz fizyczny. Można powiedzieć, że zabawki sensoryczne, edukacyjne są to zdrowe zabawki dla niemowląt. Kluczowym elementem, jest ich wykonanie z różnych materiałów. Ważne, aby takie zabawki miały różnorodną kolorystykę, fakturę oraz dźwięki.

Bezpieczne zabawki sensoryczne, to na przykład pluszowe maskotki, które pełnią często funkcję zawieszki do wózków. Dużą popularnością cieszy się pluszak Mój Przyjaciel Kicia od Clementoni. Na rynku dostępnych jest także wiele różnych książeczek sensorycznych, układanek, czy też piłeczek.

Zabawki interaktywne na prezent dla niemowląt

W przypadku nieco starszych niemowlaków, powyżej 6 miesiąca życia, ciekawą zabawką, która wzbudzi zainteresowanie dziecka, jest zabawka interaktywna. Dotykając ją lub wciskając odpowiednie przyciski możemy usłyszeć różne dźwięki lub melodie, a także zobaczyć efekty świetlne. Taka bezpieczna zabawka dla niemowląt, interaktywna nie powinna być jednak podarowana dzieciom, które boją się jeszcze nowych dźwięków.

Polecanymi zabawkami, które nie tylko uczą maluszka, ale także mogą pełnić funkcję uspokajającą, są króliczki Alilo. Interaktywny króliczek, w zależności od wybranego wariantu, może pełnić funkcję grzechotki, odtwarzacza bajek, a nawet lampki nocnej. Dzięki niemu dziecko może poznawać nowe dźwięki, a możliwość regulacji głośności pozwoli dostosować melodię tak, aby była odpowiednia dla dzieci wrażliwych na dźwięk.

Alilo to bezpieczne zabawki, które rosną razem z dzieckiem i świetnie sprawdzą się także u starszych dzieci, np. u dwulatków. Pomogą w odkrywaniu świata, nauce nowych rzeczy, a także w zasypianiu.

bezpieczne zabawki dla niemowlaka

Bezpieczne zabawki dla niemowlaka - mata edukacyjna

Bezpieczne zabawki dla niemowląt, to między innymi maty edukacyjne. Są one ważnym elementem w rozwoju fizycznym dziecka, a wszyscy dobrze wiemy jak ważny jest ruch w każdym wieku. Dziecko w okresie niemowlęcym wzmacnia swoje mięśnie na tyle, że może się podnosić z brzuszka na rękach, a także stać. Jest to duża transformacja, ponieważ na początku dziecko tylko leży. Taki wysiłek wymaga stymulacji mięśni ciała niemowlaka.

Mata edukacyjna zapewnia komfort w leżeniu lub siedzeniu, dzięki miękkiemu wypełnieniu. Jest świetnią siłownią dla dzieci od pierwszych dni życia, na której niemowlak może ćwiczyć zarówno rączki, jak i nóżki. Maty zawierają najczęściej zawieszone na pałąkach zabawki, które zachęcają dziecko do ich chwytania, gdy znajduje się ono w pozycji leżącej.

Oprócz zalet fizycznych, maty edukacyjne stymulują także zmysły wzroku i słuchu dziecka. Dzięki temu, że są to bezpieczne zabawki dla niemowlaka, mogą być stosowane, już od pierwszych dni życia. Jest to prawdziwy "must have" każdego niemowlaka.

Najpopularniejsze bezpieczne zabawki dla niemowląt

Najczęściej spotykanymi zabawkami, gdy mówimy o bezpiecznych zabawkach dla niemowlaka, są grzechotki, gryzaki oraz pluszaki. Pierwsze zabawki, z jakimi ma do czynienia niemowlak zawierają najczęściej elementy gryzaka lub grzechotki. Szeleszczący element przyciąga uwagę maluszka, zachęca do zabawy i wzięcia zabawki do rączki.

Pierwsze miesiące życia to ciągły rozwój intelektualny oraz fizyczny. W tym czasie zaczynają pojawiać się już pierwsze zęby, co może być zmorą dla wielu dzieci, a także rodziców. Gryzak, np. schłodzony pozwala zmniejszyć ból związany z wyżynaniem się zębów. Zwróćmy uwagę, czy taka zabawka z elementami gryzaka, jest bezpieczną zabawką, ponieważ dziecko będzie ją wkładało do buzi.

Ostatnią już propozycją jest pluszowy kompan. Maskotka może stać się najlepszym przyjacielem Twojego dziecka, dzięki czemu będzie działała uspokajająco w sytuacjach stresowych oraz podczas zasypiania.

Zdjęcia:
©gettyimagespro via Canva.com
©ivannalukiian via Canva.com
©gettyimages via Canva.com

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 5150 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Przesyłkę otrzymałam już następnego dnia po zamówieniu. Z przebiegu zamówienia jestem bardzo zadowolona
2024-05-18
Szybko bez żadnych problemów
pixel